„Inovace rovných příležitostí dětí se SVP na ZŠ Kynšperk“, CZ.1.07/1.2.19/01.0005

Pobyt v Mariánské

V termínu 2. – 6. května 2014 vyjeli žáci třídy VI. A na pětidenní pobyt v Krušných horách v obci Mariánská. Tento výjezd byl realizován v rámci projektu a z rozpočtu projektu bylo pro 20 žáků zajištěno ubytování, stravování, doprava a pedagogický dohled.

Cílem pobytu bylo stmelení třídního kolektivu, rozvoj komunikace mezi žáky a pedagogy, rozvoj pozitivního sociálního chování, rozvoj kompetencí v oblasti zdravého životního stylu, rozvoj osobnosti a rozvoj dovedností, které vedou k odmítání všech forem sebedestrukce, projevů agresivity a porušování zákona. Vyjela většina žáků třídy, což bylo přínosné pro upevnění kolektivních vztahů a vzájemného bližšího poznání mezi dětmi. Formou her a nejrůznějších společných aktivit se žáci učili, jak lépe spolupracovat, pomáhat si, respektovat jeden druhého.

Děti byly ubytovány v horské chatě Lesanka. Pro společné aktivity byla využívána prostorná klubovna, fotbalové a volejbalové hřiště, přilehlá zahrada i ohniště. Stravování bylo vynikající, všem velmi chutnalo.

Během pobytu se o žáky starali tři pedagogičtí pracovníci. Program připravila Mgr. Marie Kaiserová – manažer aktivit projektu společně s třídní učitelkou Mgr. Petrou Nastoupilovou a slečnou Janou Krapfovou.

Podnikli jsme turistickou vycházku k památnému stromu Lípy u kapličky se zpáteční cestou přes Vlčí hřeben a Vlčí hřbet, výšlap na rozhlednu Plešivec a další procházky po krásné okolní krajině. Kromě různých sportovních, přírodovědných a vědomostních her a soutěží venku byl pro děti připraven i pestrý program v klubovně.

V sobotu se žáky pracovala lektorka Mgr. Petra Krbcová. Aktivity byly zaměřeny na hledání nových informací k poznávání spolužáků, spolupráci v týmu, rozdělení rolí, soustředění, naslouchání, podporu tolerance a sledování společného cíle.

Po celou dobu pobytu žáci za své úspěchy a chování získávali žetony, za které si poslední den mohli vybírat různé ceny, které si společně s mnoha zážitky odvezli domů na památku. Každé dítě obdrželo pamětní list. Výstupem pětidenního výjezdu jsou portfolia účastníků.

Mgr. Marie Kaiserová

A jak pobyt hodnotili žáci?

Zažili jsme tam spoustu dobrodružství. Chodili jsme na výšlapy, hráli různé hry venku i v klubovně. Bylo to tam super a moc se mi tam líbilo.

Dobré jídlo a hodně aktivit, to mě baví. Nechtělo se mi domů, protože se mi tam moc líbilo.

Vařili dobře, večeře super, snídaně super. Všichni byli v pohodě. Poslední den jsem byl smutný, musel jsem domů.

Bylo to super. Úžasně vařili. Nejvíce náročný byl výšlap na Plešivec. Poslední večer nám přijela zahrát Janičky rodina. Hráli moc dobře. Všichni jsme odjížděli s dobrým pocitem.

Během cesty na Plešivec jsme zažili spoustu legrace. Moc se mi tam líbilo, měl jsem pokoj od školy a byl s přáteli, takže super.

Nejvíce se mi líbilo okolí. Dobře tam vařili, chutnalo mi. Nejlepší hra – noční stezka odvahy. Líbilo se mi tam, zůstala bych tam na další týden.

Odpoledne jsme šli na rozhlednu Plešivec. Byla jsem dost utahaná, ale za ten výhled to stálo. Večer jsme opékali špekáčky a zpívali.

Moc se mi to líbilo, byla sranda, moc jsem si to užil. Vařili tam vážně výborně a program byl super. Líbily se mi pokoje, bylo to tam útulné. Byla tam pěkná klubovna. O poledním klidu jsme si mohli půjčit různé hry. Některé dny nám pršelo, ale pak se udělalo hezky.

Na chatě Lesanka to bylo fakt super. Vrátil jsem se domů šťastný.

No, co říci? Velmi se mi to líbilo!