Grantový projekt OP VK: Technika je zábava

Registrační číslo: CZ. 1. 07 / 1. 1. 18 / 02.0035

Klíčová aktivita: A01/ II/ 2013: Den s technikou

Produkt partnera:  SPŠ Ostrov

Zdravím všechny, kteří si tento článek čtou.

Dne 6. června 2013 se základní škola Kynšperk nad Ohří a Cheb zúčastnila exkurze do Střední průmyslové školy v Ostrově, která je součástí projektu “Technika je zábava.“ Vyjeli jsme přibližně okolo 10:00 dopoledne. Cesta autobusem proběhla v klidu. Na místo jsme dorazili v 10:45. Škola navenek působí velmi moderně. Když jsme vstoupili dovnitř, tak jsme se o tom i přesvědčili. Všude bylo uklizeno a čisto. V interiéru se převážně střídala bílá a šedá barva. Škola je také velmi prostorná. Studenti, na které tam narazíte, se chovají slušně a ohleduplně k ostatním. Neslyšíte tam žádné pokřikování apod.  Před začátkem prohlídky jsme byli rozděleni do osmi skupin po šesti lidech. Každá skupina dostala svého průvodce, který ji po zbytek prohlídky informoval o škole a prováděl je po různých stanovištích. Naše skupina měla například za průvodce kluka, který se jmenoval Denis. Mohli jsme si s ním povídat, a pokud jsme se potřebovali na něco zeptat, tak neměl problém na naše dotazy odpovědět. Podle čísla pod kterým jsme zapsali své jméno, jsme dostali visačku, na které bylo toto číslo a naše jméno. Podle těchto čísel jsme pak přecházeli na své místo v určitém stanovišti. Na každém místě byl jiný úkol, který se musel splnit a pokud možno se i vejít do časového limitu, jenž byl předem určený. S úkoly nám pomáhali studenti, kteří nás měli na starost. Celkem bylo osm stanovišť, na kterých byly prezentovány jednotlivé odbornosti.  Mohli jsme si na nich vyzkoušet např. vyměnit kolo od auta, rozebrat a zpátky složit určené komponenty počítače (hard disk, zvuková karta, grafická karta a jiné), poznat komponenty základní desky počítače, práci s počítačem (třeba v programech word, power point atd.). Dále jsme si mohli vyzkoušet i vědomostní znalosti a spoustu dalších zajímavých a užitečných věcí. Na této škole je cca 670 studentů, z toho 14 studentů tvoří holky. Víte, čím tyhle kluky překvapíte? Když jim holka řekne, že chce jít na “ajťáka“ (informační technologie). Nejspíš to bude tím, že se holky o takovéhle obory, ani věci moc nezajímají. Je to škoda, protože jsou to velice zajímavé věci, ať už se týkají hardwaru, softwaru, nebo grafiky atd. Vyhledat na internetu nějakou stránku a pak jí akorát zkopírovat umí každý. Ale jak počítač funguje a co pro to vlastně potřebuje, už ví málokdo. Vytvořit vlastní stránku na internetu taky neumí každý. Když se to tak vezme, tak normální člověk, který nevystudoval nějakou odbornou školu v oboru IT, tak umí a s počítačem opravdu jenom základní věci. No nic, vrátím se zpět k tématu. Potom jsme navštívili ještě obor strojírenství a elektrotechniky, ve kterých nám byly předvedeny a ukázány také zajímavé věci. Ke konci návštěvy se sečetli body a v případně stejného počtu bodů rozhodovaly dosažené časy. Bylo provedeno závěrečné vyhodnocení tří nejlepších týmů. Potom jsme se vydali na oběd. Jídelna byla opět pěkně zařízená. To je konec naší cesty, která byla zajímavá a zároveň i zábavná. Tímto bych chtěla ještě poděkovat všem lidem i studentům, kteří si na nás udělali čas a měli s námi trpělivost. Byli velmi trpěliví a ochotní nám se vším pomoct nebo popřípadě poradit a zodpovědět naše dotazy. Všichni vám moc děkujeme.

Burdová Kateřina, žákyně VIII. B

AKTUALITY: