Interaktivní přednáška z projektu Calliditas – Trh práce budoucnosti

Dne 13. prosince 2022 proběhla pro žáky 8. B a 8. C interaktivní přednáška (žáci 8. A ji měli v rámci preventivního dne). Téma „Trh práce budoucnosti“ vtahuje žáky do debaty o budoucnosti a předává jim základní informace o trhu práce, který je pravděpodobně čeká. Cílem modulu je s pomocí relevantních předpovědí a ukázek vzbudit v žácích zájem o moderní technologie a nové obory.

Žákům bylo vysvětleno, jak mají přistupovat k výběru povolání na základě uplatnění v budoucnosti a jakou pomůcku mohou využít v případě hledání zaměstnání. Děti se dozvěděly, jak funguje a co jsou to měkké dovednosti. Pochopily, jak důležité jsou pro zaměstnavatele schopnosti a vlastnosti jako kritické myšlení, optimismus, přizpůsobivost, time management, empatie, proaktivita. Paní lektorka zdůraznila, aby děti zohledňovaly své záliby a obor vzdělání při hledání práce. To je důležité také při sestavování strukturovaného životopisu. Při debatě o budoucím povolání děti s lektorkou probraly téma robotizace, kdy budou určitá povolání nahrazena stroji nebo roboty.

Vzhledem k situaci, kdy děti čeká volba střední školy, byla tato přednáška velice přínosná.