Preventivní aktivity realizované ve škole v lednu a únoru 2024

22. ledna se dívky šestých tříd zúčastnily přednášky „Čas proměn“ na téma fyzické a psychické změny v dospívání a intimní hygiena.

Pro žáky devátých třídproběhl v únoru vzdělávací, zážitkový a interaktivní program primární prevence „Blázníš? No A!“ pořádaný lektory organizace FOKUS Karlovarský kraj z. ú.Projekt je zaměřen na prevenci v oblasti duševního zdraví. Žáci se dozvěděli, jak o své duševní zdraví pečovat, jak se zachovat v krizových situacích, rozvíjeli dovednosti, znalosti a postoje v oblasti péče o duševní zdraví.

Žáci prvních tříd se 7. února vydali na návštěvu SZŠ v Chebu, kde se jim moc líbilo.Vyučující a studenti druhých ročníků pro děti připravili výukový program na téma „Člověk a jeho zdraví“. Děti byly rozděleny do skupinek po čtyřech a postupně si prošly všemi činnostmi. Zkusily si obvazování zraněného, správné mytí rukou a čištění zubů. Budoucí zdravotní sestry jim změřily tlak, poslechly srdce. Během dopoledne se děti pomocí figurín seznámily s částmi lidského těla, zkontrolovaly si svou stavbu plosky nohou, připomněly si zdravou výživu a velmi je zaujaly polohovací postele. Akce se vydařila.

8. února navštívila školu nprap.. Věra Hnátková z PČR. Zrealizovala pro žáky čtvrtých tříd úvodní hodinu projektu „Ajaxův zápisník“, který je zaměřen na různé problematiky – dopravní výchovu, závislosti, mezilidské vztahy, trestné činy, internetovou komunikaci, komunikaci mobilním telefonem a ochranu soukromí.

Pro žáky šestých tříd proběhl preventivní program „Zabraň šikaně, nebuď lhostejný“. Součástí přednášky byl video spot, teoretická část formou prezentace a poté modelové situace, při kterých si děti mohly uvědomit, jak moc je šikana nebezpečná a jak se jí mohou bránit. Žáci se dozvěděli, jaký postih je může čekat za šikanování. Zajímavá část byla o natáčení a zveřejňování bitek mezi žáky na ZŠ. Žáci potvrdili, že se s něčím podobným již v běžném životě setkali.

V pátek 9. února jsme měli ve škole preventivní den, a tak jsme pracovali trochu jinak než obvykle. Jednotlivé hodiny ve třídách byly věnovány zajímavým tématům, které se týkaly rizikových projevů chování.

Na 1. stupni se věnovali dodržování dopravních předpisů a zásad, pracovali s Ajaxovým zápisníkem a sešitem Zebra se za tebe nerozhlédne. Byla zařazena témata šikana, emoce, zdravý životní styl, zdravá výživa a prevence návykových látek. Děti prvních tříd se v tento den spojily a společně si povídaly na téma šikanaa cizí lidé na ulici. Shlédly výuková videa, zodpověděly si na krátké kvízy, popovídaly si o řešení různých situací, a nakonec si vyrobily emotivní semafor ze smajlíků. Pro žáky druhých a třetích tříd byla připravena beseda s PČR na téma vlastní bezpečí. Děvčata ze SZŠ Cheb dětem druhých a čtvrtých tříd prezentovala správnou péči o zuby a správné mytí rukou. Pro čtvrté a páté ročníky byla připravena prezentace netradičních sportovních disciplín. V pátých třídách žáci společně s metodičkou prevence rozebrali sociometrické šetření ve třídě, zaměřili se také na mezilidské vztahy, vzájemnou toleranci, respekt a sebepoznání.

Na 2. stupni děvčata ze SZŠ Cheb připravila pro žáky šestých a osmých tříd téma zdraví, děti se dozvěděly informace o poruchách příjmu potravy a zdravém pití. V závěru přednášky čekal žáky týmový kvíz.  Pro sedmé a deváté třídy si studentky připravily téma návykové látky, žáci si připomněli druhy omamných látek, hovořili o nových návykových látkách a jejich vlivu na zdraví člověka. Děvčata jim ukázala pomůcky, které závislí používají. Žáci se zapojili do diskuse nad filmem Katka.V šestých třídách se děti dále věnovaly zdravému životnímu stylu, vnímání těla a krásy, životu bez závislostí a emoční gramotnosti. Žáci sedmých tříd besedovali s pracovnicemi OSPODu. Seznámili se s jeho významem, oblastmi pomoci, organizacemi v našem kraji. Také společně s okresní metodičkou prevence diskutovali o nových návykových látkách. Pro žáky osmých tříd byla připravena témata kriminalita mládeže, přehled rizikových projevů chování, trh práce. Žáci devátých tříd se zabývali tématy sebevědomí, sexuální výchova a možnosti studia adiktologie.

Celý den probíhal formou přednášek a besed, na závěr si všichni v třídnických hodinách zopakovali to, s čím se po celý den setkávali. Vyhodnotili, co už znají a co pro ně bylo nové, zajímavé.

Mgr. Marie Kaiserová