„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

 

Projekt - Chvála různosti

V naší škole chválíme různost

Ve středu 16. 4. neprobíhala v naší základní škole tradiční výuka, ale tematický den s názvem „ Chvála různosti “ zaměřený na odlišnosti mezi lidmi a také aktuálně na příchozí svátek Velikonoc a oslavu jara.

Už od samotné přípravy projektu až po jeho realizaci bylo jasné, že půjde o velmi netradiční den. Děti 3. až 9. tříd si totiž samy vybíraly témata a sestavovaly vlastní rozvrh. Podle svého rozvrhu pak docházely na jednotlivé hodiny, kde pracovaly v různorodých skupinách. Starší žáci pomáhali těm mladším, šikovní těm méně šikovným, zruční těm méně zručnějším, pohybově nadaní těm méně ohebnějším. Různorodost skupin byla ještě podtržena spoluprací s učiteli, s asistenty pedagoga, s nepedagogickými pracovníky naší školy a v neposlední řadě se členkami SPCCH , paní Zlatníkovou, Petrášovou, Fréharovou, Mlejnkovou, Hurdichovou, Vondruškovou a Lapcovou.

Velké poděkování patří nejen členkám SPCCH, ale také Domovu pro seniory, který nám zapůjčil zdravotní pomůcky. Díky němu si děti mohly vyzkoušet, jaké překážky musí překonávat člověk na vozíčku.

Pro lepší představu o samotném dni si můžete přečíst zápisky z dokumentačního týmu, který plnil roli novinářů, a to tedy znamená, že všude byl a všechno viděl:

 Malba na sklo - V dílně, kam žáci přišli, si tvořili na skleničky či fólie speciálními barvami různá zvířátka, kytky nebo nějaký vlastní obrázek, jelikož meze se představivosti nekladou. Celá hodina byla náramně zábavná a uvolňující.

 Vyjadřujeme se kresbou, malbou - Na začátku hodiny všichni dostali čtvrtku a barevné křídy. Na čtvrtku měl každý nakreslit to, jak se cítí. Zaujala mě květina, kterou omezuje déšť, ryba v oceánu, ten je nekonečný…

Domluvím se s cizinci - Kromě tradičních světových jazyků mě zaujala znaková řeč.

Alchymistická dílna - Děti mohly vyzkoušet barvení velikonočních vajíček pomocí cibulových slupek. Slupky s přidaným octem se vaří na kamnech. Připravíme si vejce, na které dáme lístek a zabalíme do silonky či záclony, dáme do slupek a octa a vaříme 10 – 20 minut.

Další skupina barvila vajíčka pomocí chemikálií, to všechny zaujalo. A škola naštěstí nevyletěla do vzduchu.

 Tancujeme pro radost - Na tuto hodinu se zapsaly hlavně holky. Celá hodina byla zábavná a dvakrát se tančilo o čokoládové kuřátko. Holky se naučily country tanec Zuzanu a ča ču.

 Ateliér tvořivého myšlení - Paní učitelka si přinesla různé hlavolamy, origami, 3D piškvorky, obrázky ze sirek… na hodině byla příjemná atmosféra.

Ochutnávka české a vietnamské kuchyně - Jako novinářky jsme zjistily, že o toto téma byl mezi dětmi největší zájem. Na celé škole se vařilo. Dělaly se různé saláty, nádivky, pomazánky, tradiční velikonoční pečivo, nudle se zeleninou a masem a všem moc, moc chutnalo.

Další témata: Vyrábíme Morenu, Hýbeme se společně, Obrázek z koření, Jak se cítí nevidomí, Velikonoční zvyky a tradice v různých zemích, Hrajeme divadlo, Kultura různých národů, Skládání velikonočních říkanek a básní, Pleteme pomlázku.

Na ukázku básně složené dětmi:

Velikonoce – Simona Boháčová                                    

Jaro to je prima období,

kraslice se nazdobí.

Velikonoce k nám přijdou zas,

trhám kytky jako ďas.

Tomu říkám jaro krásné,

pojďte o něm skládat básně.

 

Velké poděkování patří veškerému personálu naší školy, našim paním učitelkám, pánům učitelům, asistentům pedagoga, paním uklizečkám a seniorkám, které byly ochotny a pomohly nám při pletení pomlázek a vaření.

Děkujeme vám za krásný a příjemný den.             

Za dokumentační tým:

Tereza Medová, Barbora Kadlecová, Barbora Víšková, Helena Kopečná, Květoslava Čapková a Lucie Židlická pod vedením paní učitelky Markéty Spiříkové