Spolu a v pohodě

Ve dnech 28. září až 4. října 2014 jsme realizovali projekt „Spolu a v pohodě“ pro žáky 6. ročníků. Jednalo se o preventivní třídenní pobyty kolektivů tříd VI. A a VI. B v horské chatě Lesanka.

Cílem pobytů, které byly realizovány za finanční podpory Karlovarského kraje, bylo:

• rozvíjet zdravé klima kolektivu třídy
  • osvojovat si základní kompetence v oblasti zdravého životního stylu
  • rozvíjet u žáků pozitivní sociální chování, vlastnosti a zdravou osobnost
  • zvyšovat u žáků sebevědomí, respekt k ostatním
  • nacvičovat zdravou asertivitu a schopnosti odmítat
  • nacvičovat přijímání pozitivní zpětné vazby, navazování kontaktů s ostatními
  • rozvíjet u žáků dovednost vyjadřovat negativní pocity, pracovat se slabými stránkami
  • učit žáky řešit problém sociálně přiměřeným způsobem, pěstovat sebekontrolu
  • předat žákům informace o drogách a jejich škodlivých zdravotních účincích

Předpokládaným přínosem byl pozitivní rozvoj osobnosti dítěte, které bude schopno odolávat stresu, negativním zážitkům a vlivům okolního prostředí, rozvoj kolektivních vztahů ve třídě, realizace 5 lekcí programu Unplugged a ovlivnění rizikového chování ve vztahu k drogám prostřednictvím principů komplexního vlivu sociálního prostředí a modelu znalosti – postoje – chování.

Vyprávění Jakuba Holuba (VI. A):

Pobyt v chatě Lesanka

1. října v 11,30 hodin jsme přijeli před chatu Lesanka. Přišla nás přivítat vedoucí a za chvíli nás ubytovala. Hned jsme si šli vybalit kufry.

Odpoledne jsme šli na výšlap do lesa. V lese jsme hledali houby. Byli jsme na Vlčím hřebenu a Vlčím hřbetu. Cestou zpět jsme stopovali paní učitelky. Druhý den ve čtvrtek jsme šli na Plešivec. Bylo to 6 km tam a 6 km zpátky. Po cestě jsme hledali houby. Na Plešivci byl krásný výhled, měří 1028 m. V pátek jsme měli noční hru. Šli jsme přes les podle svíček. Na konci stezky byly dva lampióny a pod nimi krabice s lízátky. Lízátko jsme měli ukázat paní učitelce na startu, aby věděla, že jsme prošli celou stezku. Hned potom byla diskotéka a různé hry. Ráno jsme vstali a naposledy se nasnídali. Potom jsme šli do klubovny a psali do pracovního listu – květiny, co si myslíme o druhých. Pak jsme čekali na autobus. Cesta nebyla dlouhá. Na chatě Lesanka se mi moc líbilo, těším se na další výlet.

Hodnocení dalších žáků VI. A:

Moc se mi tam líbilo. Moc dobře vařili. Chci tam jet znova.

K obědu byla fazolová polévka a guláš. Mňam! Večer jsme hráli hru Tik Tak Bum! Teda, musím říct, že v 25 lidech to byla legrace. Všichni se snažili, ale pár lidí přece jen bouchlo.

Odpoledne jsme šli přes les na Plešivec. Když jsme dorazili, tak jsme se šli podívat na rozhlednu. Zpáteční cesta byla zábavná. Hráli jsme po cestě hru.

Moc se mi tam líbilo.

Uteklo to strašně rychle. Celé tři dny jsme se moc hezky bavili, moc se mi líbily.

Hodnocení žáků VI. B:

Moc se mi pobyt líbil, kvůli těm túrám, obědům, soutěžím a diskotéce. Zaujal mě výhled z rozhledny.

Sice jsme nemohli mít telefon, ale hodně se mi to líbilo. Zaujal mě švédský stůl u snídaně.

Pobyt se mi líbil hodně moc, zaujaly mě procházky.

Pobyt se mi moc líbil, snídaně, obědy, večeře, večerní program, všechno bylo úžasný. Nejvíc mě zaujalo těch 12 km, které jsme museli ujít. Nelíbilo se mi, jak se udělovaly ty tresty a kluci, jak zlobili.

Všechno se mi líbilo.

Zaujaly mne ty skály, na které jsme šli v neděli.

Bylo tam hezké prostředí, nelíbilo se mi, že jsme nemohli chodit k nikomu na pokoj, bylo to tam přísné. Zaujalo mě, že jsme dostávali různé úkoly.

Líbilo se mi. Vadilo mi, že jsme se nemohli navštěvovat.

Pobyt se mi líbil moc, až na to, že nemohla být stezka odvahy (pršelo), a že jsme nemohli mít u sebe mobily (jen o poledním klidu). Mohlo být víc soutěží, schovávaná, bobřík mlčení.

Pobyt se mi moc líbil, byl bezchybný, byla jsem nad míru spokojena. Velmi mě zaujaly všechny možné hry, co pro nás paní učitelky vymýšlely.

Příspěvek zpracovala Mgr. Marie Kaiserová