Díky tomuto projektu se žáci pátých ročníků v říjnu 2024 zúčastnili zážitkového vzdělávacího programu v Praze. Cílem bylo rozšířit své vědomosti o Golemovi – seznámení se s postavou a pověstí. Objevit v Praze klíčová místa a události, zjistit souvislosti dění. Naplnit myšlenku výpravy - V Praze nezabloudím. Aktivně se seznámit s pověstí. Pomocí klíčových slov vytvořit myšlenkovou mapu, odhadnout vývoj událostí, obhájit svá tvrzení. Rozvoj tvořivého myšlení, logického uvažování, řešení problémů a objevování historických událostí.

Program:

PÁ 6. 10.

Tematické dopoledne ve škole:

Tvoříme myšlenkovou mapu Co již vím o Golemovi. Zjišťujeme informace dle daných klíčových slov v knihách i na digitálním zařízení. Provedeme záznam na pracovní list. Závěrem si přečteme pověst o Golemovi, poslechneme nahrávku Píseň strašlivá o Golemovi od J. Wericha.

PO 9. 10.

Úkol hned po příjezdu do Prahy: Doprav se na penzion - Hledáme a plánujeme cestu - pracujeme s mobilní aplikací, cestujeme ve skupinách MHD.

Vlastní úniková hra o Golemovi v prostorách penzionu pro šest týmů. Odpoledne prohlídka Národního muzea, hledání informací dle pracovního listu. Večerní prohlídka Prahy. Objevujeme systém MHD Prahy pomocí informačních cedulí i mobilní aplikace. Cestujeme z bodu A do bodu B, pracujeme s plánkem města Prahy i s aplikací Mapy.cz.

ÚT 10. 10.

Dopoledne: Úniková hra venkovní.

Odpoledne: Cestujeme po Praze - MHD i pěšky dle plánku, hledáme rabínův poklad. Nakupujeme zdravě - samostatný nákup večeře, volba potravin, finanční kalkulace dané částky . Večerní plavba po Vltavě s poznáváním důležitých staveb viděných během plavby. Složení vlastní písně.

ST 11. 10.

Úniková hra - místnosti tzv. Únikovka Golem - na objektu. Názvy domů podle reliéfů a jiných dominantních prvků - pozorování, kresba, zkoumání Starého města.

ČT 12. 10.

Zhodnocení akce, vyhodnocení soutěží týmů. Shrnutí získaných poznatků - tvorba myšlenkových map.

ke stažení v pdf - zde

za celý tým Mgr. M. Malá